برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : شنبه ۰۱/۴/۴

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
فروشگاه حاضر زیر مجموعه فروشگاههای زنجیره ای گروه تجاری فرش کاشان می باشد. جهت استعلام نماد اعتماد الکترونیکی و ضمانت پرداخت قبل از خرید به فروشگاه فرش کاشان مراجعه نمایید.

» جایگاه فرش ماشینی ایران در جهان

یازار داخلی فرش ماشینی ایران

یکی از مهم ترین و نیرومند ترین قسمت های صنعت نسجی در ایران ، فرش ماشینی است که در چند سال اخیر توانسته به افزایش فاصله خود با دیگر بخش های این صنعت کند و رتبه اول محصولات صادراتی نساجی را به خود اختصاص دهد . با توجه به آمار های موجود در این زمینه ، صادرات حدود 400 میلیون دلاری فرش ماشینی در یک سال ایران را پس از کشور های چین ، ترکیه ، هند و بلژیک در رتبه پنجم از بزرگترین صادر کنندگان قالی ماشینی جهان لحاظ نموده است . اما تشخیص اینکه این رتبه و جایگاه در صادرات فرش ماشینی با کیفیت به صورت بین المللی خوب می باشد یا نه و حتی این موضوع که تا چه اندازه بیانگر جایگاه واقعی ما در میان بزرگان این صنعت است را با ریز بینی و نگاهی موشکافانه نسبت به این آمار بررسی کرده و نتیجه نهایی را گرفت . در ادامه می خواهیم به بازار خرید فرش ماشینی ایران بپردازیم که میتوانید آن را مطالعه کنید و بخوانید . 


ما در این مقاله به جایگاه دقیق ایران در صادرات ، بزرگان صنعت واردات و صادرات ، تفاوت در بازار های صادراتی و محصولات ، نوآوری محصولات و حضور بین الملل به صورت گسترده می پردازیم . شما عزیزان می توانید با مطالعه دقیق آن طلاعات فراوانی در این زمینه به دست آورید .

 

1- بازار های داخلی  فرش ماشینی

در ابتدا ، نکته قابل توجه در این پنج کشور بازار های داخلی آنها می باشد . در حال حاضر و سال های اخیر که در صعود و رشد کف پوش های غیر نساجی تحت عنوان کفپوش اصلی در محل های مسکونی  تجاری ، اداری و غیره کف پوش های غیر نساجی مانند پارکت ، لمینیت و سرامیک  گرایش داشته است و الان کفپوش های نساجی در موارد ااستفاده رتبه دوم را یدک می کشد . در کشور های بلژیک ، ترکیه و چین که جزو بزرگترین تولید کنندگان کفپوش های غیرنساجی هستند به طبع بازار داخلی پر رقابتی داشته و گزینه هایی متعدد را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند که یک نمونه از ان فرش ماشینی می باشد . بدین ترتیب تولید کنندگان فرش ماشینی در این کشورها نگاهی جدی تر نسبت به بازارهای صادراتی دارند و یا حداقل در حد بازار داخلی برای آنها اهمیت دارد .


اما این مسئله در ایران تاثیر چندانی نداشته است ، به خاطر حاکم بودن فرهنگ استفاده از فرشهای دستباف و ماشینی و همین طور علاقه فراوان مردم به قالی و رایج و معمول نبودن استفاده از مبلمان در زندگی روزانه و دکوراسیون بازار های داخلی به صورتی جدی بر بازار های صادراتی سایه انداخته است و تاثیر داشته است . و قابل بیان است که هنوز تعداد کثیری از شرکت های تولید قالی ، صادرات فرش ماشینی کاشان را به صورت گزینه ای جدی و مهم برای پیشرفت در نظر نگرفته اند . به همبن علت طبق آمار های بدست آمده قط 30 % از فرش ماشینی تولید شده در ایران صادر می شود در صورتی که در کشور ترکیه 83 % از تولیدات فرش ماشینی درجه یک آنها صادر می گردد .

 

2- ترکیه الگوی موفق در فرش ماشینی

یکی از مهمترین و بزرگترین تولید کنندگان و صادرکنندگان فرش ماشینی ، کشور ترکیه می باشد که در سال پیش در دو قسمت ماشینی و دستباف صادراتی مبلغی در حدود 2 میلیارد و 400 میلیون دلار بدست آورده است . صادرات قالی در ترکیه به این صورت است که حدود 90 درصد آن فرش ماشینی ممتاز است و 10 % باقی مانده قالی دستباف است . تولید سالانه قالی ماشینی در کشور ترکیه بالغ بر 200 میلیون متر مربع است . در زمینه تولید و صادرات خرید فرش ماشینی در ترکیه هر ساله شاهد رشد آن می باشیم که رشد آن در سال گذشته 7 درصد ثبت شده است .


اگر بخواهیم صادرات کشور ترکیه را در زمینه قالی ماشینی به صورت تفکیک شده بنویسیم ، طبق آمار بدست آمده اینگونه خواهد بود که ؛ 24 درصد اتحادیه اروپا ، 29 % کشور های خاورمیانه ، 16 % به قاره آفریقا ، 13 درصد ایالات متحده آمریکا ، 11 درصد به کشور های آسیایی و 7 درصد به استرالیا .


در صادرات فرش دستباف نیز کشور ترکیه با توجه به سابقه تاریخی در بافت و تهیه دستبافت ها تا کنون نتوانسته با کشورهایی نظیر ایران ، هند ، نپال ، پاکستان و غیره وارد عرصه رقابتی جدی شود و هم اکنون این تجارت در دستان تجاری از کشور های ایران ، چین و پاکستان می باشد . کارشناسان علت این مورد را کمبود نیروی کار ارزان دانسته اند . با این وجود دولت ترکیه با حمایت کردن از بافندگان فرش دستباف و صنایع دستی صادراتی قدمی در رشد این بخش گذاشته اند . 

 

3- بزرگترین وارد کنندگان فرش ماشینی در جهان

با توجه به آمار به دست آمده ، در سال گذشته پنج کشور آمریکا ، انگلستان ، برزیل ، آلمان و کانادا جزو بزرگ ترین وارد کنندگان قالی ماشینی در جهان بوده اند که خود حدود 45 درصد از کل تجارت خرید فرش ماشینی را بدست آورده اند . با توجه به بررسی های موجود و مطابق با پیش بینی های لازم تجارت کفپوش ها در جهان تا سال 2018 میلادی در سال با رشد 5 درصدی مواجه خواهد شد که این صعود و رشد باعث پر رونق باقی ماندن بازار بین المللی فرش جهان می شود .


تا سال 2018 تقاضای انواع کفپوش ها رقمی نزدیک به 19 میلیارد متر مربع می باشد که از نظر قیمت و ارزش رکورد 330 میلیارد دلاری را زده است . جالب است بدانید که بخش مسکونی و خانگی تنها 55 درصد و درصد باقی مانده در بخش های غیر مسکونی مثل تجاری و اداری استفاده دارد . طبق آمار موجود میزان تقاضا در سال 2016 برای انواع فرشهای ماشینی و کفپوش ها 18.6 میلیارد متر مربع بوده است که از بعد ارزشی 270 میلیارد دلار می باشد . آمار و اطلاعات موجود در این زمینه نشان می دهد که بیشترین رشد در بازار فرش ماشینی و کفپوش ها در کشورهای منطقه آسیا پاسیفیک است و در پی آن برترین بازارهای تقاضا و رشد چشمگیر متعلق است به آمریکای شمالی که دلیل آن تغییر و تحولات در بخش مسکن می باشد . هم چنین قابل بیان است که کشور های توسعه یافته اروپای غربی ، ژاپن و استرالیا رشدی جزئی در تقاضای فرش و کفپوش داشته اند .

برچسب
'بازار فرش ماشینی با کیفیت' , 'بازار فرش ماشینی کاشان' , 'بازار فرش ایران'
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  معرفی انواع فرش های سنتی
•  فروشگاه های خرید انواع فرش ماشینی
•  شرایط بازگشت یا عودت فرش
•  ارسال سریع فرش و ارسال رایگان فرش ماشینی به سراسر کشور
•  استخدام در فرش کاشان
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه