برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : پنجشنبه ۰۱/۳/۵

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
فروشگاه حاضر زیر مجموعه فروشگاههای زنجیره ای گروه تجاری فرش کاشان می باشد. جهت استعلام نماد اعتماد الکترونیکی و ضمانت پرداخت قبل از خرید به فروشگاه فرش کاشان مراجعه نمایید.

» چگونه می توان پرز فرش را گرفت

علت پرز دهی فرش و راههای مقابله با آن

اغلب هنگامی که فرش ماشینی نو خریداری می کنیم ، در چند ماه نخست دردسرهایی چون از بین بردن پرزهای قالی را داشته اید . در این بین هیچ راه سریعی برای برطرف کردن پرزها وجود ندارد و پس از گذشت چند ماه و طی کردن مراحلی که به آن اشاره خواهیم نمود ، پرزها را کم کم از بین برده و برطرف می کنیم . ما در این مقاله به علت پرز دهی فرش و راههای مقابله با آن خواهیم پرداخت .

 

1- علت پرزدهی فرش

گاها با آمدن اسم پرز ، ناخودآگاه ذهن ها به سمت موهایی که بر سطح فرش قرار می گیرد کشیده می شود و دلیل وجود پرزها را کثیفی یا آلودگی در محیط خانه تلقی می کنیم ، اما همیشه این مسئله صحت ندارد . بعضی از علت های وجود پرز از پروسه تولید نشات می گیرد . معمولا پرزهایی که در فرش ماشینی نو دیده می شود نیز این مسئله باز می گردد .


از دلایل پرزدهی فرش این است که اگر در قسمت بافت از آب و روغن به اندازه کافی استفاده نکنند و دستگاه و تثبیت حرارتی به طور مناسب تنظیم نشود ، قالی دچار پرزدهی خواهد شد . اکثر قالی های ماشینی دچار این عارضه می شوند البته لازم به ذکر است  که این مسئله در فرشهای دستبافت نیز وجود دارد اما برای حفظ خاب فرش ماشینی ، از آهار استفاده می شود . در این بین بعضی از الیاف نسبت به بقیه بلندتر بوده و توسط آهار مهار نمی شوند و بعد از گذشت مدتی پرزدهی آن شروع می شود .


2- چگونه پرزهای فرش را از بین ببریم

برای از بین بردن پرزهای فرش نو راههای متفاوتی وجود دارد که بهترین ان جارو زدن است . افراد مجرب و کهنه کار در این زمینه معتقدند که استفاده از جارو دستی بهتر است اما این مورد در همه منازل در دسترس نیست . اگر قصد استفاده از جارو دستی دارید آن را نمناک کرده تا پرز بیشتری به خود جذب کند . لازم به ذکر است استفاده از جارو برقی نیز بلا مانع است فقط باید اصول جاروکشیدن را بدانید و به درستی بکار ببرید .


گاهی افراد از فرچه برای این امر استفاده می کنند که خارج از مشکل بوده ، فقط قبل از استفاده آن را همانند جارو باید نمناک کنید . نکته مهم و قابل بیان این است که فرچه یا جارو را در جهت خاب فرش بکشید تا پرزهای بیشتری را به خود بگیرد .
از دیگر راهها ، استفاده از دستمال مرطوب می باشد . در این زمینه بعضی افراد اظهار دارند که بهتر است از مواد شوینده شیمیایی استفاده شود که ما این مورد را رد می کنیم زیرا  علاوه بر آسیب زدن به الیاف فرش هیچ تاثیری در کاهش پرز آن نخواهد داشت  .

 

3- تفاوت پرزگیری در فرش ماشینی و دستباف

اصولا فرش دستباف به دلیل ظرافت بالا نسبت به نوع ماشینی آن ، هنگام پرزگیری با فرچه یا دستمال مرطوب باید با احتیاط کامل و بسیار آرام این کار را انجام داد . توصیه ای که در این زمینه داریم تحت هیچ شرایطی از آب گرم مخصوصا در قالی دستبافت استفاده نکنید . و در آخر اگر به دلایلی پرزهای فرش ماشینی از بین نرود ، آن را به قالیشویی معتبر بسپارید و حتما بیان کنید که قصد شما صرفا پرزگیری است نه شستشو .

برچسب
'پرز فرش ماشینی' 'رفع پرز فرش' , 'پرز در فرش ماشینی'
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  فروشگاه های خرید انواع فرش ماشینی
•  راهنمای خرید اینترنتی فرش
•  روش نگهداری و شستشوی فرش ماشینی
•  مرجع خرید اینترنتی فرش ماشینی
•  معرفی انواع فرش های سنتی
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه