برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : پنجشنبه ۰۱/۳/۵

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
فروشگاه حاضر زیر مجموعه فروشگاههای زنجیره ای گروه تجاری فرش کاشان می باشد. جهت استعلام نماد اعتماد الکترونیکی و ضمانت پرداخت قبل از خرید به فروشگاه فرش کاشان مراجعه نمایید.

» کدام نخ برای فرش ماشینی مناسب تر است

بهترین فرش ماشینی و الیاف آن

در حال حاضر با پیشرفت علم در تکنولوژی و صنعت نساجی ، فرش ماشینی نیز با جنس های مختلف و ویژگی ها و هم چنین فناوری های متفاوت وارد بازار شده اند . ما در این مقاله سعی داریم در مورد انواع نخ های مورد استفاده در فرش های ماشینی مطالبی را بیان نماییم و سپس شما را با مناسبت ترین نخ برای فرش ماشینی آشنا کنیم .


1- انواع نخ های بافته شده در فرش ماشینی

برای بافت فرش های ماشینی از نخ های متفاوتی استفاده می کنند که می توان آن ها را به صورت کلی به دو دسته تقسیم نمود و عبارتند از ؛

 

1-1- الیاف طبیعی

می توان گفت که این نوع از الیاف جزو بهترین نوع نخ می باشد و اکثرا برای بافتن فرش دست باقت از آن ها استفاده می شود . این نخ ها نیز خود به دو دسته تقسیم می شوند ؛ الیاف گیاهی و الیاف حیوانی یا جوت که می توان از الیاف گیاهی پنبه و از الیاف حیوانی ابریشم و پشم را نام برد .


1-2- الیاف مصنوعی

این نخ ها همان گونه که از اسمشان نیز مشخص می باشد به صورت مصنوعی و از مواد نفتی و به وسیله ی انسان ها تهیه می شوند . از این الیاف که در فرش ماشینی استفاده می شود می توان نخ پلی پروپلین ، نخ پلی استر ، نخ نایلون و نخ اکریلیک را نام برد . البته نخ ویسکوز نیز از نوع نخ مصنوعی می باشد که از نوع بازیافتی است و کیفیت چندان خوبی ندارد .


به صورت کلی سه دسته نخ وجود دارد که در ساختمان فرش ماشینی استفاده می شود و عبارنتد از ؛

نخ خاب : نخ خاب به نخی گفته می شود که تمامی سطح فرش را می پوشاند و الیافی که در این نخ قرار است مورد استفاده قرار گیرد باید دارای ویژگی های مانند برگشت پذیری بالا و مقاومت بالا در برابر پاخوردگی باشد به همین دلیل در فرش های دست بافت از پشم ، کرک و ابریشم در نخ خابشان استفاده می شود و در فرش ماشینی از پلی پروپلین ، پلی استر و اکریلیک در نخ خوابشان استفاده می شود .

نخ تار : نخ تار که همان نخ چله می باشد قسمتی از فرش را تشکیل می دهد که باعث ایجاد استحکام فرش در جهت طول است و به طور معمول از الیافی مانند پلی استر و پنبه و یا از مخلوط هر دو در آن استفاده می شود .

نخ پود : به نخی که نگهدارنده ی نخ خاب باشد نخ پود گفته می شود و موجب استحکام فرش در جهت عرضی است و جنس آن به طور معمول از پلی استر ، جوت و پنبه می باشد .

 

2- همه چیز درباره ی فرش صد درصد اکریلیک

هنگام خرید فرش خریدارن با واژه هایی مانند هیت ست و یا صد در صد اکریلیک مواجه می شوند و در پی آن می باشند که این واژه ها به چه معنا هستند ؟ آیا نقش مهمی در فرش دارند ؟ در ادامه ی این مطلب با تعاریفی مختصر و جامع در مورد این واژه ها آشنا می شوید .

 

3- نخ هیت ست

هیت ست از ویژگی های به کار رفته در نخ های بافت فرش ماشینی است . به این صورت که نخ ها در دستگاه ریسندگی بافت درونیشان ریسیده شده و سپس توسط دستگاه های بخار و حرارت تثبیت می شوند که به این عمل هیت ست شده گفته می شود و همچنین ویژگی های خاصی را به خود می گیرند . نخ اکریلیک هیت ست نیز از این فرایند گرفته شده است و زمانی که نخ اکریلیک هیت ست می شود دارای مجموعه ویژگی ها و خصایصی می شود که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت .


4- مزایای الیاف اکریلیک هیت ست شده

امروز در اکثر فروشگاه ها بیشتر فرش ها از جنس اکرلیک هیت ست می باشند زیرا این جنس از نخ دارای کیفیت بالا تری از سایر نخ ها مانند پلی پروپلین ، پلی استر و غیره می باشد . از ویژگی های اکریلیک هیت ست شده می توان به مواردی همچون ؛ مقاومت بالا در برابر گرما و نور ، برگشت پذیری بالا ، پاخور بودن و فشار بالا ، مقاومت بالا در برابر گرد و خاک و غیره اشاره نمود . به صورتی که آن ها می توانند گرما و حرارت یک اتو و یا قابلمه ی داغ را برای مدت 5 دقیقه تحمل کنند و دچار هیچ آسیبی نشوند . از مهم ترین مزایای آن پرز دهی می باشد به دلیل آن که نخ اکریلیک در فرایند هیت ست بدون پرز می شود و فرش هایی که از این نوع نخ بافته می شوند به فرش های ضد حساسیت و بدون پرز معروف می باشند .

 

5- فرش پلی استر بهتر است یا اکریلیک

با توجه به مطالبی که در بالا بیان شد بهترین نخ برای بافت یک فرش ماشینی نخ اکرلیک می باشد . این نخ به دلیل ویژگی هایی که در بالا نیز بیان شد دارای کیفیت بالاتری از الیاف های پلی پروپلین ، بی سی اف و پلی استر می باشد درنتیجه بالاترین کیفیت به این نوع از فرش ها تعلق می گیرد .

 

6- تشخیص فرش اکریلیک از غیر اکریلیک و پلی استر

الیاف اکریلیک دارای سر نخ های اناری و واضحی می باشند و شما می توانید با دقت به آن ها به این ویژگی پی ببرید . در برار حرارت و گرما دارای مقاومت بالایی می باشند به صورتی که می تواند دمای یک اتو ی داغ را به مدت 5 دقیقه تحمل کند و دچار هیچ آسیبی نشود . در برابر پا خوردگی مقاوم هستند و همچنین دارای برگشت پذیری نیز می باشند . قیمت بالاتری از فرش های پلی استر دارند . هنگامی که روی آن ها دست می کشید نخ های آن باید به صورت دانه دانه از زیر دستانتان رد شود . 

 

7- خرید فرش ماشینی اکریلیک

شما می توانید به صورت فیزیکی و با مراجعه به نمایشگاه ها و یا فروشگاه های فرش خرید خود را انجام دهید و یا از طریق اینترنت و مراجعه به فروشگاه های آنلاین خرید خود را انجام دهید . این نکته قابل توجه می باشد که اکثر فرش های 1200 شانه از نخ اکریلیک بافته می شوند اما ممکن است که فرش های 700 شانه از نخی غیر از اکریلیک نیز بافته شوند پس در زمان خرید در این مورد بسیار دقت نمایید . در نتیجه شما می توانید از بین تمامی نخ ها ، نخ اکریلیک هیت ست را به عنوان مناسب ترین نخ برای بافت فرش ماشینی انتخاب کنید .

برچسب
'خرید فرش ماشینی اکریلیک' , 'بافت فرش ماشینی' , 'فرش صد در صد اکریلیک' , 'فرش ماشینی 1200 شانه' , 'فرش ماشینی 700 شانه' ,
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  درباره گروه تجاری فرش ماشینی کاشان
•  فروشگاه های خرید انواع فرش ماشینی
•  روش نگهداری و شستشوی فرش ماشینی
•  مشخصات فنی و تکمیلی فرش ماشینی قبل از خرید
•  معرفی انواع فرش های سنتی
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه