برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : پنجشنبه ۰۱/۳/۵

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
فروشگاه حاضر زیر مجموعه فروشگاههای زنجیره ای گروه تجاری فرش کاشان می باشد. جهت استعلام نماد اعتماد الکترونیکی و ضمانت پرداخت قبل از خرید به فروشگاه فرش کاشان مراجعه نمایید.

» چند راهکار ساده برای افزایش عمر فرش

چگونه عمر فرش ماشینی را به آسانی افزایش دهیم ؟

از آنجایی که فرش در صورت مراقبت صحیح می تواند تا چندین سال عمر با دوام داشته باشد ، هزینه ای که برای آن انجام می شود جزو هزینه های سرمایه ای خانوار لحاظ خواهد شد و این محصول مانند سایر وسایل سرمایه ای مبلمان ، پرده ، یخچال و غیره نیازمند مراقبت و استفاده صحیح است ؛ خصوصا در حال حاضر که قیمت فرش روز به روز رو به افزایش است . مراقبت از هر دو نوع فرش دستبافت و ماشینی لازم خواهد بود اما نکات متفاوتی را باید در این زمینه رعایت کرد که پس از بیان مقدمه کوتاهی به توضیح در مورد نحوه استفاده صحیح جهت افزایش عمر فرش می پردازیم . در مرحله اول باید در انتخاب فرش دقت شود . توجه به مکانی که قرار است فرش در آنجا قرار بگیرد چرا که نوع الیاف بکار رفته در مکان های پر رفت و آمد متفاوت است از مکان هایی که پاخوردگی کمتری دارند ، در نظر گرفتن ابعاد دقیق فرش ، برای مثال قرار گرفتن قسمتی از بافت زیر پایه مبل یا کمد و یا تازدگی قسمتی به علت بزرگ بودن سایز فرش موجب کاهش طول عمر محصول خواهد شد . از طرفی کفپوش اتاق کودک بیشترین میزان آلودگی را خواهد داشت پس باید الیافی انتخاب شود که علاوه بر طرح و نقش کودکانه قابلیت شست و شوی بالایی داشته باشد .

فرشها در مواجه با عوامل مختلفی دچار تغییرات می شوند . در کنار روش های صحیح نگهداری عوامل کیفی دیگری هم بر طول عمر محصول اثر گذار است . عواملی از جمله جنس الیاف بکار رفته در تار و پود و خاب ، الیاف اکریلیک و پشم بیشترین طول عمر و دوام را دارند و در حالت عادی حدود 30 سال با کیفیت بالا دوام می آورند . سایر الیاف مانند پلی استر ، پلی پروپلین و جنس هایی که با پلاستیک تهیه میشوند کمتر عمر خواهند کرد و از همین رو برای محل های پر رفت و آمد که پاخوردگی زیاد است ، مناسب نیستند . نخ های پلی استر و فیلامنت طول عمر متوسطی دارند اما اصولا از این الیاف برای بافت گلها و طرح های برجسته استفاده می شود که در اثر حرارت بالا و ذوب شدگی فرورفتگی هایی در سطوح بافت ایجاد میکنند به علت قرار گرفتن در حرارت بالا کیفیت خود را از دست داده و در برابر فشار و ضربه قدرت مقاومت کمتری نسبت به قبل خواهند داشت . در مورد نحوه افزایش طول عمر فرش دو بحث کلی پیش می آید ، شکل استفاده از فرش و روش شستشوی آن که به ترتیب در مورد هر دو صحبت خواهیم کرد و هر کدام را به طور جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد .

 

- شکل استفاده صحیح از فرش

رعایت چند نکته ساده اما کاربردی که در زیر مطرح شده است ، تاثیر زیادی بر دوام کف پوش خواهد داشت . اگر قسمتی از فرش منزل شما در طول روز بیشتر از یک ساعت در معرض تابش مستقیم نور خورشید باشد باید انتظار تغییر رنگ ، شل شدن بافت ها و پس از مدت زمانی پارگی گره ها را داشته باشید . در صورت مواجه شدن با این حالت بهتر است از رو فرشی ، تغییر مکان فرش و یا زدن پرده استفاده کنید . همانطور که در بالا اشاره شد حرارت می تواند از دوام الیاف بکاهد ، این مورد خصوصا در زمستان و هنگام استفاده از بخاری مسئله ساز خواهد شد . قرار گرفتن منبع حرارت برای مدت زمان طولانی در نقطه ای موجب ایجاد گرمای شدید شده و تبعاتی به همراه خواهد داشت . شایع ترین مورد در آسیب رسانی به فرش رطوبت و پوسیدگی است خصوصا در مناطق شمالی کشور . در مناطقی که آب و هوای مرطوبی دارند چاره ای جز مراقبت بیشتر ، تنظیم دما و رطوبت داخل منزل و عایق کاری نیست اما لازم است دقت کنیم تا بعد از شستشو فرش کاملا خشک شود و هرگز فرش نم دار را در محیط بسته پهن نکنیم ، اگر آب یا مایعات دیگری روی فرش ریخت بلافاصله پس از تمیز کردن محل آسیب دیده را خشک نماییم .

ضربه و فشار نیز می تواند با نفوذ در الیاف خاب ، تار و پود را پاره نماید . قرار گرفتن اجسام سنگین مانند کمد ، پایه میز یا مبل و غیره از رایج ترین روش ها در سوراخ کردن فرش هستند . در حد امکان ابعاد فرش را به گونه ای انتخاب نمایید که زیر مبلمان ، تخت و کمد خالی باشد و در صورت قرار گرفتن قسمتی از فرش برای جلوگیری از تغییر حالت نخ خاب و آسیب از زیر مبلی استفاده شود تا سطح فشار گسترش یافته و از میزان آن کم شود . برای جلوگیری از شکستگی فرش باید از تازدن آن جدا خودداری کرد . بهترین نوع نگهداری قالی های ماشینی که مورد استفاده قرار نمی گیرند لول کردن بجای تا زدگی است ، در این صورت هیچ آسیبی به محصول وارد نمی شود . ( در مورد فرش دستبافت تا خوردگی ایرادی ندارد ) . همچنین برای جلوگیری از ساییدگی هر چند ماه یکبار فرش را جابجا نمایید تا قسمتهایی که مورد فرسایش یا پاخوردگی هستند جابجا شوند .

جارو زدن بیش از حد و کمتر از حد آسیب زا خواهد بود . گرد و غبار سطح باید حداقل هر دو هفته یکبار با استفاده از مکش مانند جارو برقی جمع آوری شود تا به درون گره ها نفوذ نکند اما استفاده زیاد از جارو برقی باعث شل شدن گره ها خواهد شد . اگر به هر دلیل قسمتی از فرش مورد آسیب قرار گرفته است بلافاصله باید به بهترین روش آن را رفع کرد . برای مثال اگر پارگی ایجاد شده در اولین فرصت نسبت به رفوع اقدام نمایید چراکه با گذشت زمان تعداد گره های باز شده بیشتر شده و ساییدگی لب پارگی کار ترمیم را سخت تر خواهد کرد .

+ بیشتر بخوانید : از بین بردن لکه های روی فرش چگونه است

 

- روش صحیح شست و شوی فرش

بدون شک فرش ها نیاز به شست و شو خواهند داشت اما در صورت انجام اشتباه این کار خسارات جبران ناپذیری به محصول وارد خواهد شد . پس بهتر است قبل از اقدام به شستشوی فرش در مورد این کار اطلاعات کاملی جمع آوری نماییم . حیاط خانه به دلایل متعددی مکان مناسبی برای این عملیات نیست از طرفی شستن فرشها خصوصا انواع ابریشم ، قدیمی و ارزشمند و نفیس کاری تخصصی است . پس بهترین روش سپردن فرشها به قالیشویی است . اما اگر قصد دارید در منزل از مواد شوینده استفاده کنید به نکات زیر توجه نمایید . سطح آسفالت نسبت به سایر سطوح برای پهن کردن فرش مناسب تر است ، نباید از مواد شوینده بسیار قوی استفاده شود و هنگام شست و شو نباید فشار زیادی به الیاف وارد شود چراکه آسیب به تار و پود موجب باز شدن گره ها و از بین رفتن نخ خاب خواهد شد . پس از اتمام شستشو حتما از خارج شدن کامل مواد شوینده از بافت ها اطمینان حاصل نمایید و از پهن کرن فرش نم دار در کف اتاق ها به شدت پرهیز نمایید چرا که رطوبت باقی مانده در گره ها بهترین مکان برای رشد انواع قارچ ها و باکتری ها و در نهایت پوسیدگی خواهد بود . لازم است در نگهداری فرش و قالی در مرحله اول به علت ارزش هنری و در مرحله بعد به علت قیمت بالای آن کوشا باشم .

برچسب
'افزایش عمر فرش ماشینی' , 'نگهداری فرش ماشینی' , 'افزایش عمر فرش' , 'شستشو فرش ماشینی'
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  قیمت بروز فرش ماشینی کاشان
•  فروشگاه های خرید انواع فرش ماشینی
•  خدمات پس از فروش فرش کاشان
•  قوانین و مقررات خرید از فرش کاشان
•  مزایای پرداخت کامل صورتحساب یا فاکتور خرید فرش ماشینی به صورت اینترنتی
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه