برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : پنجشنبه ۰۱/۳/۵

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
فروشگاه حاضر زیر مجموعه فروشگاههای زنجیره ای گروه تجاری فرش کاشان می باشد. جهت استعلام نماد اعتماد الکترونیکی و ضمانت پرداخت قبل از خرید به فروشگاه فرش کاشان مراجعه نمایید.

» سجاده فرش چیست ؟

خرید سجاده فرش نماز برای مساجد و بیان مزایای آن

یکی از مشخصاتی که در تمام عبادتگاه ها و در تمام ادیان وجود دارد ایجاد مکانی پاکیزه و زیبا برای عبادت می باشد . در سجاده فرش نماز با الگو بردارای از نقش های ایرانی و اسلامی و همچنین ایجاد هارمونی مناسب با مکان های مذهبی طرح های آرامش بخش و بدیعی را ایجاد کرده اند و این کار به مکان های مذهبی کمک شایانی کرده است . عبادت و نماز و راز نیاز با خداوند جزء کار های روزمره ی هر شخص مسلمان می باشد . در جامعه های اسلامی حسینه و مساجد از زمان های گذشته مکان های برای راز و نیاز و عبادت پروردگار بوده اند . اما در سال های اخیر با تغییر معیشت مردم و رشد جامعه شروع به احداث نماز خانه ها در دانشگاه ها ، اداره ها ، موسسات ، بیمارستان ها و غیره کرده اند .
به طور کلی به فرش های که دارای دو لچک در بالا و در پایین بدن لچک باشند و همچنین در مرکز آن ها فضای طاقدار شبیه با محراب مساجد وجود داشته باشد سجاده فرش نماز گفته می شود . این نوع از فرش ها را در رول های طویل می بافند و این کار باعث می شود که محراب ها در کنار یکدیر قرار بگیرند . که هر کدام از طرح های محراب یک سجاده برای یک نمازگزار می شود .
سجاده فرش های نماز از نظر مواد اولیه و تکنیک بافت با سایر فرش های ماشینی متفاوت نمی باشد . این نوع از فرش ها در کشور های مسلمان دارای طرافدارن زیادی می باشد . به طوری که می توان کشور های مانند بیروت ، ایران ، بعضی از کشور های اروپایی و اکثر کشور های که در حاشیه خلیج فارس قرار داند را به عنوان بزرکترین مصرف کنندگان سجاده فرش های نماز دانست .
انواع سجاده فرش های نماز :
سجاده فرش های نماز یکی از فرش های بدون دوخت و یک پارچه می باشد . این نوع از فرش ها جزء فرش های سفارشی و بدون دخت هستند که باعث می شوند تمام محیط مورد نظر شما به طور یکسان و با یک طرح و نقشه فرش شود . فرش های مانند فرش های تشریفاتی (فرش های مخصوص پله ها ، هتل ها ، سالن ها ی کنفرانس ، و راهروها ) نیز جزء فرش های بدون دوخت هستند .
طرح‌های سجاده فرش نماز :
طرح های محرابی ریشه در باور های مذهبی ایرانیان دارد و به طور نمادین بازگو کننده آن ها می باشد . طرح های محرابی که در فرش های سجاده ای نماز به کار می روند یکی از طرح های ویژه برای مکان های مقدس و مذهبی است . تعدادی از پژوهشگران بر این باوراند که این طرح با ظهور دین اسلام و همچنین گرایش مردم ایران به دین اسلام گسترش یافته است . اما تعداد دیگری از پژوهشگران بر این باورند این نوع از طرح ها ریشه در گذشته های تاریخی ایران دارد . طرح اصلی سجاده فرش های نماز به صورت معمول محراب می باشد . اما طرح های مانند سر ستون ، نقوش قندیل و ستون هم در سجاده فرش های نماز استفاده می شود . دوران طلایی سجاده فرش های نماز در اوایل سده ی هفتم بود . این محصولات دارای نقش و نگار کمتری می باشند . سجاده فرش های نماز دارای دو قسمت گردنگاه و بدنه هستند . که بدنه محل برخاست و نشست یک نمازگزار و گردنگاه آن محل سر نمازگزار در هنگام سجده است .  
دلیل استفاده از سجاده فرش های نماز در نماز خانه ها و مساجد :
در زمان خرید سجاده فرش نماز سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که فرق بین آن ها با فرش های سنتی در چیست ؟
تفاوت زیادی بین فرش های سنتی و سجاده فرش ها می باشد یکی از مهمترین تفاوت بین آن ها اندازی شان است به طوری که سجاده فرش ها دارای سایز تعریفی شده ای هستند . نصب کردن و مفروش کردن سجاده فرش ها بسیار آسان تر از فرش های ماشینی سنتی است . سجاده فرش ها این امکان را فراهم می کنند که تمام سطوح مساجد و یا حسینیه ها را به صورت کامل پوشاند . به همین دلیل است که سجاده فرش ها قابلیت تولید در هر سایز و اندازه را دارند و دیگر نیازی به کنار برای پر کردن فضا های کناری و یا اضافی نیست .  و همچنین برای تعویض و یا ترمیم سجاده فرش ها بسیار با صرفه تر از فرش های سنتی هستند . آنها دارای طرح و رنگهای متنوعی می باشند که می توان آن ها را متناسب با دکور داخلی مسجد انتخاب کرد. در ادامه به سایر برتری های سجاده فرش ها نسبت به فرش های سنتی می پردازیم :
1.    سجاده فرش های نماز این امکان را فراهم می کنند که تمام فضای مسجد ، نماز خانه ، حسینیه ای و غیره را فرش کرد.
2.    باعث ایجاد یکپارچگی و نظم صف نماز گزاران می شوند .
3.    این امکان را دارد که متناسب با پلان مسجد سجاده فرش ها بافته شوند بدون پرداخت هزینه ی اضافی .
4.    با مفروش کردن مساجد و غیر به وسیله ی سجاده فرش های این امکان برای نماز گزاران فرا هم می شود که با توجه به سجاده فرش های بتوانند قبله را تشخیص دهند .
5.    شستو شوی سجاده فرش های نسبت به فرش های سنتی بسیار آسان تر است .
6.    در هنگام ایجاد مشکل در سجاده فرش ها دارای ترمیم آسان تری می باشند .
7.    جمع و پهن کردن آن ها نسبت به فرش های سنتی آسانتر است .
8.     فرش کردن مکان های که دارای مساحت کمتر از 6 متر هستند با سجاده فرش های نماز امکان پذیر است  .
9.    تعویض سریع سجاده فرش ها نسبت به فرش های سنتی به صرف تر است برای مثال اگر بخواهیم یک فرش 12 متری را جایگزین کنیم هم هزینه ی بالا تری دارد و هم زمان بیشتر را برای بافت به خود اختصاص می دهد اما اگر بخواهیم یک سجاده فرش را تعویض نماییم هم زمان کمتری صرف می شود و هم هزینه کمتری .

برچسب
'سجاده فرش نماز' , 'طرح سجاده نماز' , 'خرید سجاده فرش نماز'
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  قیمت بروز فرش ماشینی کاشان
•  ارسال سریع فرش و ارسال رایگان فرش ماشینی به سراسر کشور
•  هنگام خرید اینترنتی فرش چگونه اعتماد کنیم ؟
•  شیوه های پرداخت فرش کاشان
•  حمل و نقل در فرش کاشان
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه